Odstránenie železa a mangánu

Voda s nadmerným množstvom železa alebo mangánu sa na prvý pohľad javí v poriadku. Jej skutočný stav  sa ukáže až pri kontakte so vzduchom alebo po pridaní oxidantov.

Voda mení svoju farbu, dostáva oranžové alebo žlté sfarbenie, čo poukazuje na prítomnosť železa a hnedé  alebo čierne sfarbenie je znakom prítomnosti mangánu. Tento jav sa pri zanedbaní  týchto prvkov ukáže vo vnútri zariadení. Preto je potrebné chrániť zariadenia.

Odstránením železa a mangánu sa výrazne predĺži ich životnosť. Pri odstraňovaní železa sa nesmie zabudnúť na fakt, že voda nemôže byť príliš kyslá, inak odstránenie nemusí byť účinné. 

Odstránenie železa a mangánu sa vykonáva prietokom vody cez filter so špeciálnou náplňou.

Náplňou môže byť :

1. Birm
Zachytáva oxidy železa a mangánu. Po určitej dobe sa tieto nečistoty vymývajú do odpadu, preplach sa robí iba vodou. Pranie filtrov prebieha automaticky v nastavených časových cykloch. Filter sa do rozvodu vody zapája by-passom, nastavenie sa robí na základe rozboru vody.

Surová voda:

  • obsah železa max. 3,5 mg/l, obsah mangánu max. 1,5 mg/l
  • pH pre odželeznenie nad 7,5 pre odmangánovanie 8 až 9
  • obsah rozpusteného kyslíka vo vode musí činiť aspoň 15% obsahu železa vo vode
  • voda nesmie obsahovať sírovodík alebo oleje
  • obsah organických látok nesmie prekročiť 4 mg/l ChSKMn

2. Manganese greensand
Zachytáva oxidy železa a mangánu. Po určitej dobe sa tieto nečistoty vymývajú do odpadu, regeneračnou látkou je manganistan draselný, ktorý je vo forme pri regenerácii prisávaný. Filter sa perie surovou vodou. Pranie filtrov prebieha automaticky v nastavených časových cykloch

Filter sa do rozvodu vody zapája by-passom, nastavenie sa robí na základe rozboru vody.

Surová voda:

  • obsah železa a mangánu (súčet) max. 15 mg/l
  • pH pre odželeznenie nad 7,5 pre odmangánovanie 8 až 9